Kontakty:
ELEKTROČAS s.r.o.
  Hlavná 48
  900 27   Bernolákovo
  tel.: +421 2 45993 714
  M: 0905 401 108
 

QR code
 Udalosti
Elektrolab
 Odporučte nás
 • Podeľte sa o pozitívnu skúsenosť z našej spolupráce a odporučte nás Vašim známym a priateľom:
 Online status

Vežové (kostolné) hodiny

Elektronické hodiny CLOCHTON sú určené pre použitie v kostoloch, ale tiež všade tam, kde je potrebný zdroj polarizovaných impulzov pre systémy jednotného času ( školy, priemyselné priestory, športové areály, verejné priestory ). Ich najväčšou  prednosťou je jednoduchosť v konštrukcii i v nastavovaní.
 
Hodiny v základnej verzii majú samostatný displej a pre nastavenie údajov sa používa vstavaná klávesnica. Hodiny CLOCHTON sú uspôsobené pre inštaláciu v montážnych krabiciach vo veži s krytím IP-65, tak pre montáž na inštalačnú lištu DIN .
Hodiny majú až dvanásť spínacích prvkov, desať z nich sú univerzálne konfigurovateľné. Dve napevno nastavené relé slúži k riadeniu hodín. Je možné ich využiť  k posunu hodín na 230 V striedavých aj pre 24 V jednosmerných (s externým zdrojom napájania). Desať výstupov z RELÉ 3 až RELÉ 12 sú využité ako spínacie kontakty klasických relé použiteľných pre vyzváňanie zvonu, odbíjanie kladív, alebo napr. zapínanie osvetlenia. Pre synchronizáciu času hodín slúži prijímač časových signálu GPS.
 • ovládanie až 5 zvonov,
 • 4 typy hodinových strojov,
 • odbíjanie času až 5 kladivami,
 • dva pomocné okruhy pre rozsvietenie osvetlenia kostola či ciferníkov, kúrenie v kostole a pod.,
 • pohrebné zvonenie jednorazové alebo intervalové,
 • 5 vstupov diaľkového ovládania,
 • veľmi jednoduché nastavenie štyrmi editačnými tlačidlami a riadkového displeja,
 • presný čas udržuje zálohovaný RTC obvod a prijímač časového signálu GPS,
 • možnosť zamknutia klávesnice pred nežiadúcou manipuláciou, 
 • jednoduchá montáž na DIN lištu,
 • možnosť uloženia nastavení do pamäťového modulu s prípadným prenosom dát do PC.

 
TECHNICKÉ  PARAMETRE:
Teplotný rozsah:                                        - 30 až  + 50°C
Počet výstupov:                                                max. 12
Odber v nezaťaženom režime:                            3W
Presnosť nastaveného času:                       ±10 sekúnd/rok
S pridaným prijímačom GPS:                     bez časové chyby
Napájanie:                                                          230 V


ŤAŽNÉ STROJČEKY:Prevod 1/12 je samozrejmou súčasťou každého číselníku a preto je nutné dodržať všetky pravidla pre ich presnú výrobu. Prevodový segment (súkolie) je osadený v oceľových doskách s ložiskom pri minimálnych vôľach, čím je zaručená presnosť prevodu pre hodinový a minútový údaj na číselníku. Prevodovka má jednoduché uchytení na číselník . Pre dosiahnutie čo najmenšieho trenia medzi hodinovou a minútovou osou je minútová osa v ložisku. Samozrejmosťou je bezchybná povrchová úprava celé prevodovky.  Prevodovky môžu pracovať tiež v autonómnom prevedení po spojení s motorom 230V alebo 24 V a samostatným riadením svojho motora vlastnou elektronikou napr.  pre 1 kus samostatného číselníku u fasádnych hodín. 

Sú vhodné pre veže s číselníkmi na štyri strany až do priemeru číselníku 4 metrov. V masívnom obale je umiestnení prevod s rozvodom na jednotlivé strany. Prevody sú osadené v ložiskách , aby sily potrebné pre otáčanie prevodovkou boli čo najmenšie. Výstupné osy s otočnými kĺbmi umožňuje prenesenie točivej sily centrálnej prevodovky na prevody 1/12 na číselníkoch. Prevodovka má vlastné vyhodnocovanie polohy polohy ručičiek na číselníkoch pre potrebu nastavenia času. Všetky otočné segmenty sú pod krytom, aby sa zabránilo znečisťovanie prachom, vodou a holubím trusom. Komponenty pod krytom sa nemusia mazať žiadnymi olejmi. Centrálna prevodovka môže pracovať  ako v režime autonómnom s vlastnou elektronikou, tak v súčinnosti s hlavnými riadiacimi hodinami rady CLOCHTON.
 
RUČIČKY:
Nosná konštrukcia ručičiek je oceľová s puzdrom, na ich uchytenie a otvory pre inbusový vrut v uhle 90°. Krycí alumíniový plech o sile 1,5 mm je vyrezávaný laserom, podľa výberu zákazníka a je prinitovaný k nosnej konštrukcii. Technologický postup farbenia je podobný ako na číselníkoch. Ručičky sú vyvážené, aby pri ich otáčaní bolo spotrebované čo najmenej energie.
 
KĹBY A SPOJKY:
Tieto diely sa používajú pre spojenie pohyblivých tyčových rozvodov s prevodovkami 1/12 a vežovým strojom. Pohyblivosť kĺbov do strán je 40°. Kĺby sú dostatočne robustné a preto nehrozí ich mechanické poškodenie pri točivom pohybe. Doporučený priemer tyčoviny je 12 mm. Dĺžka kĺbu je vo vodorovnom smere 110 mm. Otvory so závitom M 6 v 90 ° uhlu s inbusovým vrutom zaručujú minimálnu vôľu v prepojení. Ich povrchová úprava garantuje dlhoročnú funkčnosť a vzhľad. Sú to potrebné konštrukčné diele pri montáži  každého vežového zariadenia.
 
ODBÍJANIE ČASU:
Pre akustickú signalizáciu času, ako doplnok postavenia ručičiek na číselníku, máme vyvinuté odbíjania na gongy, aj na zvony. Kladiva sú elektromagnetická na 230 V, podľa hmotnosti gongov alebo zvonov.  Kladiva môžu byť ovládané buď svojou samostatnou elektronikou, alebo z hlavných hodín CLOCHTON. Nakoľko sú kladivové komponenty pre vonkajšie použitie , tepelné pozinkovanie je nutné.
 
CIFERNÍKY:
 
Pre naše hodinové číselníky používame nerez plech alebo plast. Ručičky sú obvykle ponúkané v páre s medeného alebo nerezového plechu s výstuhami. Odolnosť voči Slnku a počasí je samozrejmosťou. Ponúkame výrobu ciferníkov až do priemeru 4 metrov.

Naša firma Vám zabezpečí aj servis starších prípadne nefunkčných vežových hodín.